Ledarkolumn
Veronica Palm: Inställsamma liberaler banar väg för fascismen


”I skuggan av Emmanuel Macron biter sig ojämlikheten fast och fördjupas.”
Bild: Hannah McKay/AP/TTDagens ETC
Det kostar inget att säga att alla människor har lika värde, men om man ska ge varje människa samma rättigheter kräver det uppoffringar. Och det är få liberaler beredda att göra.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.

Veronica Palm
Text
Det var en tuff försommar för oss som tror på demokrati. Först EU-valet, där ytterhögern gjorde enorma landvinningar. Marine Le Pens parti tog var tredje röst i Frankrike. I Österrike blev FPÖ, Frihetspartiet, största parti och i Tyskland gick AFD, Alternativ för Tyskland, fram stort.
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Veronica Palm
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.