Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Göran Greider: ​​Julklappen jag önskar mig nästa år

Göran Greider
Det finns något Göran Greider behöver: en påminnelse om att världen fortfarande rymmer hopp.

Det finns något Göran Greider behöver: en påminnelse om att världen fortfarande rymmer hopp.

Bild: Emanu

Dagens ETC

Jag har redan det mesta jag behöver, och julhandeln behöver knappast öka. Men det finns något jag jag alltid behöver: en påminnelse om att världen fortfarande rymmer hopp. Det hoppet återfinns bland annat i Nobelpristagarnas tal.

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Nej, jag behöver ingenting mer och det är därmed alltid lika svårt för mina nära och kära att komma på någon julklapp till mig. Jag har ju redan tofflor och en bra rakhyvel. 

Ja, jag har det redan långt bättre än den stora majoriteten av planetens innevånare och det jag måste verka för är minskad julhandel och för nerväxt (det mest tabubelagda i vår tid). Det enda jag behöver är hopp, ljus, humor och häpnad. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.