Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Agmall Sarwari: Vi har råd att låsa in barn men inte att hjälpa dem

Agmall Sarwari
Promenadgården i huset där barn- och ungdomsavdelningar ska inrättas på Kumlaanstalten.

Promenadgården i huset där barn- och ungdomsavdelningar ska inrättas på Kumlaanstalten.

Bild: Carlos Zaya

Dagens ETC

Trettonåringar med självmordstankar bollas mellan vårdcentral, BUP, skola och socialtjänst. Ingen tar helhetsansvar och föräldrarna lämnas utan stöd. Samtidigt gör regeringen allt för att sätta barn i fängelse. När samhället misslyckas med att hjälpa barnen står staten redo att straffa dem.

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

​De sitter hopsjunkna på stolen framför mitt skrivbord. Trettonåringar är sällan pratsamma, dessa är om möjligt ännu tystare. Barnens blickar är fästa vid linoleumgolvet. Den som har 35 000 kronor på fickan slipper förstås sitta och stirra ner i det. Bredvid dem sitter oftast en av föräldrarna. Kanske en far som fortfarande letar efter lösningar, men allt oftare en mor som inte längre kan fästa blicken på något hopp. Kanske träffar jag henne snart och sjukskriver henne för den specifika utmattning som drabbar den som det senaste året slagits mot svensk byråkrati.

​Men visst är det skönt med ett till jobbskatteavdrag?

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.