Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Göran Greider: Arbetslösheten ger högern makt

Göran Greider
Hela löntagarklassen försvagas när arbetslösheten är hög – även de som har ett jobb får en sämre förhandlingsposition, skriver Göran Greider.

Hela löntagarklassen försvagas när arbetslösheten är hög – även de som har ett jobb får en sämre förhandlingsposition, skriver Göran Greider.

Bild: Emanu

Dagens ETC

Klassamhället skärps när arbetslösheten biter sig fast. De längst ner pressas hårdast, medan de med makt och resurser sitter säkert. Ändå har massarbetslösheten försvunnit från debatten.

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Massarbetslöshet råder i detta land. Men när jag skriver ut det där ordet, ”massarbetslöshet”, vet jag att det inte längre har någon skräckinjagande resonans i samhällsdebatten. 

En gång hade det det. Och jag minns det. När massarbetslösheten brakade loss i början av nittiotalet var det många i min närmaste omgivning som drabbades. Både arbetare och tjänstemän brann på arbetslöshetens bål – och jag skriver brann därför att till och med tjänstemannafacken hade en annonskampanj där en människa brann på detta bål. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.