Hoppa till innehållet

På plats i Uzbekistan

Parisborna reser till uzbekiska öknen för att se avantgardekonst

Till innehåll

Dagens ETC

Jonas Sjöstedt har besökt en av världens största samlingar med sovjetisk avantgard­e-konst, mitt i ett ökenliknande landskap i norra Uzbekistan.

Karakalpakstan är en osannolik plats för en världsunik konstsamling. Men efter att jag för några år sedan hörde talas om Igor Savitskymuseet har jag velat åka dit, nu äntligen blev det av. Den självstyrande regionen i norra Uzbekistan består mest av ett ökenliknande landskap. I dess norra del låg en gång den uzbekiska delen av Aralsjön, den enorma sjö som försvann i en miljökatastrof skapad av de sovjetiska ledarnas strävan att leda om floder och öka bomullsodlingen. Karakalpakstan är en av Uzbekistans minst utvecklade regioner.

Karakalpakerna har sin egen kultur och sitt eget språk, inte olikt det i Kazakstan. När centralregeringen i Tasjkent tidigare i år försökte upphäva områdets autonomi utbröt kravaller och regeringen fick backa. Regionens huvudstad Nukus är ett blåsigt och dammigt ställe där inte mycket finns att se för en turist. Men det finns en sevärdhet som drar besökare från hela världen: ett unikt konstmuseum med en mycket speciell historia.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln