Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Edgar Mannheimer: Trump innebär en katastrof för Mellanöstern

Edgar Mannheimer
Bild: AP/TT (montage)

Dagens ETC

Jag tror att Trump vill få slut på det högst impopulära kriget i Mellanöstern. Men det finns en stor risk att han ger Netanyahu fria tyglar i Gaza och Libanon mot att kriget tar slut snabbare.

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.

“Vi, som muslimer, står vid president Trumps sida för att han utlovar fred! Han utlovar fred, inte krig. Vi stödjer Donald Trump för att han lovar att få ett slut på krigen i Mellanöstern och Ukraina.”

Imamen Belal Alzuhairi står på en scen i vågmästardelstaten Michigan, tillsammans med flera andra muslimska ledare och den nu tillträdande amerikanske presidenten, Donald Trump. Två veckor senare har Trump vunnit inte bara vågmästardelstaten Michigan utan hela det amerikanska presidentvalet i en historisk seger. Inte sedan 1800-talet har en president förlorat ett val och gjort comeback i amerikansk politik. Och inte sedan George W. Bush för tjugo år sedan har republikanerna lyckats få fler faktiska röster än demokrater i vad som kallas the popular vote

Har du redan ett konto? Logga in här

Läs den här artikeln utan kostnad

Lås upp artikeln genom att registrera ett konto. Då får du också nyhetsbrev från oss helt kostnadsfritt.

Ett konto med denna e-postadress finns redan registrerat, logga in här .
Tack, öppna din e-post för att slutföra registreringen.
Hoppsan, något gick fel. Kontrollera att du fyllt i rätt e-postadress och försök igen.
Registrera dig för att läsa allt gratis i en vecka och få vårt nyhetsbrev. Genom att gå vidare godkänner du de allmänna villkoren .