Ledare
Noor Karim: Otrygga anställningar gröper ur facket

Det är just inom LO-yrken som otrygga anställningar är vanligast. Det är samtidigt ett fack som tappar medlemmar varje år.
Bild: Janerik Henriksson/TTETC nyhetsmagasin
Medan TCO och Saco växer, så minskar LO:s medlemmar för varje år. Och det är just inom LO-yrken som otrygga anställningar är vanligast. De borde behöva facket mest men är minst organiserade.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det
loggar du in här
.
Prova en vecka utan kostnad
Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.
3 mån för bara 29 kr
Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.
Tidningen i brevlådan varje fredag
Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.
Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Det är riktigt illa ställt när ministrar stämplar judar som antisemiter

Sverige är under attack från repressiva, rasistiska politiker

Den respektfulla tonen gäller bara åt ett håll

Orimligt att en 62-åring måste söka 150 jobb

Ingen får ifrågasätta att prinsessan säljer hudkrämer till barn
