Hoppa till innehållet

Ledare

Göran Greider: Min hund Stina möter barnen i Rosengård

Göran Greider

Dagens ETC

Hon sitter där mitt i Malmö och det är som om hon vädjande ser sig omkring efter en framtid där all segregation har upphört.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Det är roligt att ha hund. Och när en hund dyker upp berättar den alltid något viktigt om en stad eller en stadsdel. Häromdagen promenerade jag omkring i Rosengård i Malmö med min engelska springer spaniel och när jag fick syn på Zlatans fotspår i cementen – nedanför hyreshuset där en jättebild av stjärnan lyser från fasaden; han bodde exakt där en gång – var jag förstås tvungen att stanna till för att fota. Några småbarn lekte alldeles intill i det kyliga marsvädret. 

Plötsligt vände de sig om och fick syn på min hund Stina – och de hoppade till av förskräckelse. Som vanligt ropade jag till dem: Nej, var inte rädda! Den här hunden är jättesnäll! Jag har varit med om den situationen rätt ofta. När jag med hunden knallat genom Tjärna Ängar i Borlänge har jag sett invandrade mammor från Somalia nästan i skräck trycka sig mot hus-väggarna och samtidigt försöka skydda sina barn för min hund Stina, som alltid ser lika oförstående ut när hon skrämmer upp folk.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser