”Skulle du vilja köpa de här tandkrämstabletterna, de innehåller inte fluor!”
Affärsbiträdet ler stort mot mig.
”Nej, alltså, jag tycker fluor är rätt bra”, säger jag.
”De här är med bikarbonat istället, precis som förr i tiden.” Han ler lika stort fortfarande.
Jag vill säga att jag i så fall skulle köpa en burk bakpulver på ICA för tio spänn istället. Att om det nu var så himla bra, varför slutade man använda det då? Men jag ler bara stelt och försvinner ut ur butiken. Jag förstår ju att han har blivit ålagd att försöka kränga det där, att det är en väl inrepeterad fas. Frågan är bara varför det finns en marknad för dylika produkter. Varför förr-i-världen har blivit ett försäljningsknep. Naturlighetsivrarna och alternativmedicinens förespråkare propagerar ofta en slags civilisationskritik. De gör allt för att sälja in en bild av vår samtid som giftig och farlig, som ”onaturlig”. Det gäller våra kroppar, som har blivit försurade och smutsiga, som inte sägs vara anpassade för de tider vi lever i. Det gäller också våra psyken.
Särskilt äckligt är det när människor vill hävda att depressioner och ångest beror på att folk nu för tiden har ”för mycket tid att grubbla på”, annat var det förr i tiden då hederligt folk jobbade och stretade och inte hade tid att fundera över trams.
För dessa bakåtsträvare och naturlighetsevangelister är det enda rätta att gå tillbaka i tiden. Listigt nog finns det massa varor att köpa för den moderna människan som inte har möjlighet att bosätta sig i en jordkula i skogen. Man kan köpa detox-kurer och olika preparat som ska rena kroppen från de olika faror som det moderna livet utsätter den för. Att framställa kroppen som ständigt utsatt för hot är ett mycket bra försäljningsknep. Alternativmedicinen lever på detta. Både den moderna livsföringen och den etablerade medicinen framställs som farlig och kemisk.
Det är lätt att irritera sig på. Skillnaden mellan alternativmedicin och skolmedicin är att den senare bygger på beprövad erfarenhet och dokumenterad effekt. Alternativmedicinen har ingen bevisad effekt utöver placebo – eller är till och med sämre än så. Ibland har den inte studerats alls. Hur man än vänder och vrider på det är alternativmedicinen alternativ just för att den saknar vetenskapligt stöd. Det har ingenting att göra med huruvida den är ”naturlig” eller inte.
Alternativmedicinen framställer sig själv som småskalig, som motståndare till en ond läkemedelsindustri som bara vill tjäna pengar. De är mot etablissemanget, de synar bluffar och vet sådant som vetenskapen förtiger. Retoriken är ganska lik en högerextrem retorik om att vara ”sanningssägare”.
Man skulle kunna göra vidare jämförelser mellan rasistisk retorik och snacket om behovet av ”rena” och ”sunda” kroppar som är fria från gift. Man skulle kunna avfärda allt detta som trams, att människor som nyttjar alternativmedicin är foliehattar som inget begriper. Men det finns något som människor som använder alternativ vård ofta lyfter fram. Hur skönt det är med någon som lyssnar, att någon tar en på allvar.
Det finns uppenbarligen någonting i alternativmedicinen som gör den attraktiv. Boten mot kvacksalveri finns inte bara i att hävda vetenskaplighet och påpeka att preparaten som säljs är verkningslösa. Det hjälper förmodligen också med en etablerad vård där patienter bemöts med respekt och det finns tid att lyssna. I tider av nedskärningar växer en marknad för mirakelkurer som bara är vatten värda.