Hoppa till innehållet

Ledarkolumn

Leo Vene: Markus Allard vill till riksdagen – vad kan gå fel?

Bild: Region Örebro, Pär Bäckström/TT, privat (montage)

Dagens ETC

I veckan ställde Markus Allard från Örebropartiet till en scen i regionfullmäktige och skrek från talarstolen. När etablerade partier närmar sig varandra växer utrymmet för högerpopulister som säger sig tala "klarspråk".

Det här är en ledarkolumn.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Det är en märklig tid i svensk politik. De etablerade partierna har närmat sig varandra så mycket att politiken reducerats till nyansskillnader i samma grumliga färgskala. Retoriken är välbekant, verktygen likaså och handlingsutrymmet begränsat. Skillnaderna är så subtila att till och med Ebba Busch (KD) passat på att flirta öppet med Socialdemokraterna inför valet.

I förra veckans 30 minuter pressades Centerpartiets Elisabeth Thand Ringqvist om regeringsfrågan. Även om journalistiska spekulationer månader före ett val kan kännas tröttsamma, var det intressant att höra henne betona vikten av att inte stänga några dörrar. Dörrar är för oansvariga, fick vi veta – inget för Centerpartiet. Detta trots att partiet går till val på att just stänga dörren för både SD och V.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.