Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Ledare: Familjeplanering måste prioriteras för framtiden

Bild: Foto: TT

Dagens ETC

Befolkningsfrågan började på allvar diskuteras på 1960-talet. Då påbörjades också många projekt för att stoppa den. Dessa projekt handlade framför allt om sexualundervisning och preventivmedelstillgång.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Men samtidigt urartade befolkningsprojekt på flera håll. Till dessa hör inte minst det indiska projekt som den amerikanske presidenten Lyndon B Johnson var inblandad i under 1960-talet. Notera att Lyndon B Johnson inte reflekterade särskilt över befolkningssituationen i det egna landet. Befolkningsprojekt som bistånd har sedan dess åtföljts av den troligen befogade misstanken om fallenhet för att förespråka befolkningsminskning i länder i tredje världen i vilka befolkningen kan tänkas ansluta sig till västfientliga regimer eller ideologier. En annan kritik har varit att jordens befolkning kan fördela maten så att den räcker till alla och att befolkningsproblematik är en avledningsmanöver som tillämpas av västerlänningar som inte kan tänka sig att dela. 

Men 2014 konstaterade FNs klimatpanel IPCC att överbefolkning är en av de faktorer som bidrar till den globala uppvärmningen. I tillägg till den största orsaken alltså, det vill säga vår överkonsumtion. Tilläggas bör kanske som en parentes, att allt som handlar om klimatet, i lika hög grad handlar om resursanvändning, biologisk mångfald och kemikaliespridning och mycket mer. Miljöförstöring är inte enstaka problem skilda från varandra, risken är stor att när man åtgärdar ett miljöproblem, orsakar man ett annat.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln