Hoppa till innehållet

Ledare

Andreas Gustavsson: Kulturkrigarnas mål är att locka ut medierna på slagfältet

Bild: Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Ett sluttande plan mot att – utifrån våldsamma men begränsade digitala konvulsioner – uppfatta läsare/tittare/lyssnare som mer högervridna än vad de egentligen är.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Det var en tidig julklapp som tidningen Dagens Samhälle gav till alla som har en särskild faiblesse för att läsa konspiratoriska drapor om att vänsterideologier slagit sina klor i svenska medier, som nu förleder en stackars allmänhet vars behov egentligen är rättvis och balanserad rapportering.

Jag rekommenderar verkligen att du ger Erik Kärnekull fem minuter. Inte för att han är tidigare medlem i haveristprojektet Medborgerlig samling. Inte heller för att han för hundra år sedan skrev en rapport för Finansdepartementet. Men för att han i artikeln ”Mediestödet förstärker enfalden i medierna” (19/12 2019) tycker att mediestödet – som ju går till en mängd tidningar, bland andra Dagens ETC – ska avskaffas eftersom resultatet inte är pluralism utan enfald, en brutal slagsida åt vänster, oavsett vad tidningar har för färg på ledarplats.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser