Hoppa till innehållet

Ledare

Andreas Gustavsson: Blir världen bättre om Clinton blir president?

Bild: Bild: TT

Dagens ETC

En kvinna som president. En demokrat. Varför är då den amerikanska freds- och kvinnorörelsen inte samfällt entusiastisk?
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Hillary Clintons supportrar ser en beprövad, mogen kandidat som kan bli USA:s första kvinnliga president. Men hennes kritiker ser något annat. En hök som tror på militära maktmedel.

Om det amerikanska folket 2016 väljer Hillary Clinton som president, skulle det innebära en odiskutabel framgång på ett område. Hon blir första kvinna att styra Vita huset. Ett genombrott, dessutom med globalt signalvärde. First lady som beslutsfattare, inte som pendang vars främsta roll är att flankera en manlig president och se representativ ut i dräkt och pärlhalsband. President, inte presidenthustru. Den tanken är så lockande att Hollywood redan lekt med tanken, om nu någon minns tv-serien Commander in chief med Geena Davis som president.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln