Ledare
Henrik Jalalian: Att vindkraften hotar försvaret är en absurd tanke


”Det är svårt att förstå hur andra Natoländer kan storsatsa på sådana vindkraftsparker men att det är omöjligt att hantera för Sverige”, skriver Henrik Jalalian.
Bild: Johan Nilsson / TTDagens ETC
Regeringen sa nej till 13 vindkraftsparker till havs för försvarets skull. Men de tycker tydligen inte att kärnkraft är ett problem alls i händelse av krig.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.