Hoppa till innehållet

Dokument

Här är den våldsamma rörelsen bakom det tyska kuppförsöket

Till innehåll

Dagens ETC

Bland de 25 personer som gripts av polisen finns adliga, konspirationsteoretiker och en yrkesmilitär. Lär känna den spretiga Reichsbürgerrörelsen, som vägrar erkänna det nuvarande Tyskland som stat, beundrar Donald Trump, har kopplingar till AfD och tror att Angela Merkel mutats av storbanker för att ta emot flyktingar.

Under onsdagsmorgonen greps 25 personer efter en razzia där 3 000 poliser gick igenom 130 hus och lägenheter landet över. Enligt den tyska tidningen Zeit var insatsen den största antiterroraktion Tyskland varit med om ”sedan många år”

Skälet till razzian var ett kuppförsök, som hade planerats sedan november 2021, enligt den tyska tidningen Spiegel. I nätverket bakom det planerade dådet ingick också flera före detta bundeswehrsoldater, likaså en tjänstgörande officer och en polis, som tidigare tagits ur tjänst. I höstas planerade delar av gruppen, som delade in sig själv i en militär och en politisk gren, att besöka förbundsdagen och spionera på ledamöterna. Sedan tidigare hade man planerat att gå till angrepp mot förbundsdagen och ta ledamöter som gisslan. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln