Syrien
Kurdiska utrikesministern: ”Utan nationell försoning i Syrien blir det krig”

Ilham Ahmed uppmanar alla parter i Syrien att ingå en vapenvila, för att får ett stopp på eskaleringen i gränsområdena till det kurdiska självstyret.
Bild: Joakim MedinDagens ETC
Med diktatorn Bashar al-Assad borta är kurderna och islamisterna de två främsta aktörerna kvar i Syrien – men risken för utökad konflikt mellan de två är stor. Flera Turkietstödda militanta grupper attackerar redan nya kurdiska ställningar.
– Det internationella samfundet måste utöva påtryckningar mot den turkiska staten, säger det kurdiska självstyrets utrikesminister Ilham Ahmed, som är på Sverigebesök.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Nytt avhopp från Tories till Farage

Kritik mot CNN: Anställer israelisk journalist som poserat med stridsvagnar

Han jagar Hind Rajabs mördare: ”Vi vet vilka som gjorde det”

Paul Laverty åtalas för terrorbrott: ”Rättegången mot mig är en fars”

Britterna planerar kungligt mottagande av Trump
