Hoppa till innehållet

Ungern

Pride tillbaka efter Orbán: Då vallfärdar svenskarna

Bogg är på plats i Budapest för att delta i pride.

Bogg är på plats i Budapest för att delta i pride.

Bild: Privat

Dagens ETC

I dag avgår prideparaden i Budapest, Ungerns huvudstad. Till skillnad från 2025 är den i år tillåten.

Svenska Bogg Deinum är på plats.

– Förra året var väldigt mäktigt. Min förväntan är att det ska bli ännu fler i år, säger hen.

Kommentera

Resorb i vattenflaska. Det är prio idag, när det väntas bli 37 grader i skuggan. Svenska Bogg Deinum är i Budapest för att gå i prideparaden.  

– Förra året var vi här och det var samma typ av värme. Jag drack typ två liter vatten under fyra timmar och behövde inte gå på toaletten en enda gång, säger hen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.