Hoppa till innehållet

Ledare

Johan Ehrenberg: Våga värna värnskatten

Johan Ehrenberg

Dagens ETC

Det är bara i en låtsasvärld det är rättvist att den som har mindre ska betala lika mycket iprocent som den som har mycket, skriver Johan Ehrenberg i dagens ledare.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Värnskatt är ett rätt töntigt propagandaord för den förändring av inkomstskatten som Göran Persson gjorde på 90-talet. Orsaken var att de skattehöjningar och nedskärningar som S-ledaren genomförde innebar en kraftig försämring för de som hade minst, och en synnerligen snäll ”åtstramning” för de som hade det bäst.

Av väl kända skäl är ju bidrag och stöd som minskas något som inte drabbar höginkomsttagarna särskilt mycket. Inte heller är skatte­höjningar särskilt smärtsamma eftersom den rika alltid har kvar en mycket högre andel av sin inkomst – utöver de nödvändiga baskostnaderna – jämfört med en av LO:s låginkomsttagare som med hela sin inkomst knappt kan betala hyra, mat och andra nödvändiga kostnader.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser