Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Sällan har det varit så svårt att rösta vänster

Det är inte bara Vänsterpartiet som krisar – utan hela den den parlamentariska vänstern, menar Annie Croona.

Det är inte bara Vänsterpartiet som krisar – utan hela den den parlamentariska vänstern, menar Annie Croona.

Bild: TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Vänsterpartiets kaos är bara toppen av isberget. Med ett år kvar till valet misslyckas hela den parlamentariska vänstern med att erbjuda väljarna ett trovärdigt alternativ – trots att opinionen för rödgrön politik är starkare än på länge, skriver Annie Croona.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Vad bra det går för vänstern att organisera sig inför valet, hörni! Det är nästan som att väljargruppen till vänster om Centerpartiet inte består av halva befolkningen – S, V och MP samlade 47,2 procent i Verians senaste mätning – utan av en folkmängd motsvarande invånarantalet i valfri svensk småstad.  

Men så är det ju inte. Många är vänster – men långt ifrån alla dessa vet vilken valsedel de ska plocka upp den 13 september 2026. Därför vill jag hävda att etiketten ”V-krisen” som nu dyker upp här och var är en missvisande sådan. Det här är hela vänsterns kris (vilka som nu ingår där).  

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.