Ledare
Andreas Gustavsson: Greta är expert på att få svensk höger att avslöja sig själv


Dagens ETC
Nej, du är inte Baader-Meinhof för att du seglar mot Gaza. Men exakt så knasig och fundamentalistiskt förträngd är svensk höger.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
Hur knasig och stirrigt febrig är egentligen svensk höger? Skicka in Greta Thunberg i rummet, hon är kanariefågeln som visar hur illa ställt det faktiskt är. Hon gjorde det med klimatkrisen, hon gör det med Israels vansinniga krig mot Gaza.
Att vi här i Sverige dras med en höger som för ofta konkurrerar med de värsta exemplen globalt, blev uppenbart redan när den inte kunde hantera att barnen slöt upp bakom Gretas budskap om att planeten inte är för vuxna att förbruka.
”Varför måste demonstrationen ske på skoltid? Varför inte EFTER skolan eller under helgen?” tyckte då Jenny Sonesson.
”Att demonstrera utanför Sveriges riksdagen fredag är ungefär lika verkningsfullt som att rycka i dörren till Systembolaget”, menade Maria Abrahamsson.
”Sura tonåringar med plakat räddar inte vårt klimat”, mästrade Carolin Dahlman.
”Barn och unga borde spendera mer tid i skolan för att kunna bli ingenjörer och ta fram ny, miljövänlig, teknik”, förmanade Benjamin Dousa (M), på den tiden Muf-ordförande.
Samtidigt gjorde Greta intervjuer hos Financial Times, The Guardian och New York Times, tvingade fram extra FN-krismöte om klimatet, blev nominerad till fredspriset. Med mera.
Pinsamt, riktigt pinsamt.
Och då ska vi inte ens doppa tån i den smutsiga floden av medelålders män och kvinnor som tog varje tillfälle att kalla henne för ett fult freak och sätta hemmasnickrade psykiatriska diagnoser.
Svensk höger har aldrig gillat aktivism, undantaget om den inte stoppar löntagarfonder och/eller finansieras av Svenskt Näringsliv. Aktivism är ju demokrati, medborgare kan organisera sig plötsligt och subversivt för att åstadkomma förändring. Eller bara för att avslöja motståndarens orimliga inställning.
Det senare är precis vad Greta lyckas med när hon seglar mot Gaza.
Självklart vet hon att fartyget kommer stoppas och bordas. Men gör ändå kalkylen att handlingen är av sådan symboliskt värde att hon vill använda sig själv – en internationell superkändis – trots att hon självklart också vet att Israel kommer att arbeta hårt för att utmåla henne som antisemit och Hamas-kramare.
Svensk höger, inklusive regeringen, har surrat fast sig vid Israel och landets högerextrema regering. Det är en alltmer apart position. Greta visar oss just hur gränslös den är.
Hon får skylla sig själv, säger samma minister som för bara några veckor sedan engagerade sig för att Dagens ETC:s reporter Joakim Medin skulle släppas från Turkiet. Han greps av en propagandistisk och auktoritär regim. Greta sjörövades på internationellt vatten och fördes mot sin vilja till Israel, där myndigheter – en propagandistisk och auktoritär regim – ville tvinga henne att se terroristernas filmer från 7 oktober.
”Hamas nyttiga idiot”, tycker Gulan Avci (L).
”Att följa Thunbergs radikalisering är lika sorgligt som förutsägbart. Delar av denna rörelse framstår vara ett andetag från Baader-Meinhof nu”, suckar Henrik Jönsson, lagom stor på Youtube.
”Ett pr-krig mellan terrorvänner och Israel”, analyserar Widar Andersson, som själv fortfarande kallar sig socialdemokrat men sedan decennier mest är en svagt röd klick i svensk höger.
”Om ledande företrädare inte ens förstår skillnaden mellan en kidnappning och ett hänsynsfullt omhändertagande, blir det också svårt att ta deras varningar om israeliska krigsbrott på riktigt allvar”, skriver Peter Wennbland i Svenska Dagbladet inte bara om Greta utan om hela Palestinarörelsen.
”Nej Greta, du har inte kidnappats. Däremot kidnappade Hamas och andra terrorister som du gullar med 250 människor den 7 oktober, varav några fortfarande hålls kvar levande som döda”, förtalar Alice Teodorescu Måwe (KD).
Så där fortsätter det.
Pinsamt, men onekligen avslöjande.
Så knasig är svensk höger.
Så fundamentalistiskt förträngd.
Nej, du behöver inte uppskatta Hamas för att vilja bryta blockaden.
Nej, du relativiserar inte den terror som drabbat Israel genom att protestera mot den statligt utförda terror som Israel nu bedriver systematiskt.
Nej, du är inte Baader-Meinhof för att du seglar mot Gaza.
Du är en människa.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Det är en usel metod att göra hembesök hos utrikesministern

Med SD får Wallenberg en lämplig regim

Tidöpartiernas ideologi försvårar svälten i Gaza

Ett nytt kapitel för Donald Trumps skräckvälde

Kriminellt av Israel att låta sin militär kidnappa Greta Thunberg
