Ledare
Andreas Gustavsson: Det här blir nästa stora skattestrid


Argumenten känner vi igen, stora delar av borgerligheten utanför riksdagen avskyr verkligen statlig inkomstskatt, skriver Andreas Gustavsson.
Bild: Shutterstock, Pexels (montage)Dagens ETC
Institutet för näringslivsforskning ger sig på statlig inkomstskatt. Det är som att någon drar igång virveltrumman som ska få armén att börja marschera. Men håller deras argument?
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Inte konstigt att invandrare är rädda efter Örebro

Dumheter att vi inte kan lagstifta om arbetstiden

EFN ställer upp när Ernstberger behöver tvätta sin smutsiga Allra-krage

Har du råd att göra slut?

Den stora lögnen bakom eljättarnas eviga prishöjningar
