Hoppa till innehållet

Ledare

Tanvir Mansur: Det går alltid att ljuga om muslimer

Bild: AP, TT (montage)

Dagens ETC

I den franska rapporten blir Socialdemokraterna utpekade som en organisation med relationer till Muslimska brödraskapet. Det gäller att vara försiktig när man läser rubriker om islamister i Europa. Väldigt ofta handlar det om lösa påståenden och överdrivna tolkningar.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Nyligen släpptes en fransk rapport som säger sig visa hur Muslimska brödraskapet organiserar sig i Frankrike. Enligt Le Monde skriver författarna att bokstavstrogen islamism har tagit sig in i skolor och kulturföreningar, som ett slags ”kommunal islamism”.

Muslimska brödraskapet ska enligt rapporten arbeta genom en organisation utåt och en bakom kulisserna, och vilka styra landet med religiösa lagar. Frankrikes muslimer, förbundet som nämns i rapporten som en av Muslimska brödraskapets ”frontorganisationer”, avvisar alla anklagelser. De säger att de inte vill kletas ihop med utländska politiska projekt eller entrism.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.