Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Det blir inget Israel i Eurovision nästa år

Alice Teodorescu Måwe (KD) och israeliska regeringens annons mot Sverige, med uppmaningar att rösta på Israels bidrag i Eurovision.

Alice Teodorescu Måwe (KD) och israeliska regeringens annons mot Sverige, med uppmaningar att rösta på Israels bidrag i Eurovision.

Bild: Claudio Bresciani/TT, Shutterstock, skärmdump (montage)

Dagens ETC

Alice Teodorescu Måwe (KD) tycks leva i en parallell verklighet – men i den här verkligheten dödar Israels regering hundratals palestinier medan Yuval Raphael tar ton på Eurovision-scenen.

Det är absurt att påstå att dessa två händelser inte har något med varandra att göra, att Israels medverkan inte är politisk. Och kanske inser EBU till nästa år att stater som utför folkmord inte rimmar med ”united by music”.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Alice Teodorescu Måwe (KD) är rasande. SVT:s Eurovision-kommentatorer Edward af Sillén och Petra Mede har nämligen haft mage att nämna det fruktansvärda som pågår i Gaza och det är, enligt Teodorescu Måwe, helt oacceptabelt. 

Kommentatorerna är ytterst försiktiga. De säger att Israels deltagande säkert leder till olika reaktioner i tv-sofforna, och de nämner Hamas-attacken den 7 oktober 2023, underförstått som ett startskott. Det är inte särskilt skarpt. Men de är åtminstone inte helt tysta.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.