Hoppa till innehållet

Ledare

Henrik Jalalian: De allra farligaste brottslingarna borde nog aldrig släppas ut

Bild: Nils Petter Nilsson/TT

Dagens ETC

I de flesta fall är höjda straff ett slags politiskt bondfångeri. Men det som skedde i Rönninge visar att vissa mycket farliga personer behöver sitta inlåsta.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Jag läste ett år av av min juristutbildning i London. De obligatoriska kurserna var klara, så jag kunde läsa lite vad som föll mig in. Valet föll på kriminologi och rättsfilosofi.

Kursen i kriminologi kan sammanfattas med att min ganska stränga professor –hon påminde faktiskt lite om professor McGonagall i Harry Potter-böckerna – visade att inget i forskningen tyder på att generellt höjda straff minskar brottsligheten i ett samhälle.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.