Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Bromma – inga flyg, men stora kostnader

Bild: Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Ett flyg om dagen avgår just nu från Bromma flygplats. Men den outnyttjade ytan lär förbli orörd – och kosta enorma summor pengar – till 2026. Tidöregeringens besatthet vid flyget i allmänhet och Bromma flygplats i synnerhet lär kosta oss mycket, både i pengar och i utsläpp.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Flygbolaget Bra har gjort sin sista flygning från Bromma flygplats. I skrivande stund avgår ett flyg om dagen från Bromma: till Trollhättan, 17.15, en timmes resa. 

Nu är det bara Tidöpartierna som tror på denna stackars betongklump – som ägaren Swedavia själva dömt ut som olönsam. Men beslutet om avveckling av flygplatsen ligger inte hos Swedavia, som säger att en flygplats så nära Arlanda inte bär sig, utan hos regeringen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.