Dagens ETC
Norska stjärnskottet Oliver Lovrenskis debutbok har sålt i över 70 000 exemplar i hemlandet och översatts till 14 språk. Hans berättelse om ett kriminellt killgäng i Oslo som skrivits på ”kebabnorsk”, landade mitt i den norska invandringsdebatten.
Men det hela är fiktion, utan ”auto” framför. Att han själv har en känd författarpappa höll han länge hemligt för både förlaget och allmänheten.
– Jag ville bli bedömd på egna meriter, inte för att jag är hans son.
VIDEO: Oliver Lovrenski läser ett stycke ut ”När vi var yngre”.

Text

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.