Hoppa till innehållet

Ekonomi

Kvinnorna som leder vapenindustrin

Marillyn Hewson är vd för världens största vapentillverkare Lockheed Martin.
Marillyn Hewson är vd för världens största vapentillverkare Lockheed Martin. Bild: Bild: Sang Tan/AP/TT

ETC nyhetsmagasin

Medan en rad progressiva kvinnor röstades in i USA:s kongress i mellanårsvalet före jul har glastaket krossats även inom en annan sektor. Eller om det är bunkertaket som har sprängts – sedan årsskiftet leds fyra av världens fem största vapentillverkare för första gången av kvinnor.

I den traditionellt mansdominerade branschen har nu såväl Lockheed Martin, Boeing Defense, Space & Security, General Dynamics som Northrop Grumman en kvinna på högsta posten. Tillsammans står de för lejonparten av alla vapen som tillverkas i världen.

– Alla dessa fantastiska kvinnor har gemensamt att de har erfarenheter från STEM (Science, Technology, Engineering and Math, reds.anm.) på ett eller annat sätt, säger Karen Panetta, rektor för Tufts Tekniska Universitet till Politico.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser