Hoppa till innehållet

Utrikes

Barnen som upplevt den ryska ockupationen: ”De grät och skrek”

Till innehåll

Dagens ETC

Ett växande antal ukrainare befrias nu från långvarig rysk ockupation. Många av dem har varit med om fruktansvärda upplevelser. Särskilt oroväckande är barnens situation, och när den ukrainska staten inte förmår hjälpa alla försöker civilsamhället kompensera.

– Det handlar om en konstant traumatisering, säger Tetiana Pechonchyk på den ukrainska människorättsorganisationen Zmina.

Det är den där sortens sak som det inte går att ta blicken från, för att det känns så väldigt fel. Ett litet barn utklädd till soldat. Fast mitt i ett riktigt och brinnande krig.

Sexåriga Daniil håller visserligen bara i en automatkarbin av plast. Men han greppar leksaksvapnet likadant som han sett de ukrainska soldaterna göra med sina vapen. Precis som de gör på sina uniformer har han surrat gul tejp runt överarmarna, och han bär ett riktigt armétygmärke på sin lilla mössa. Nu står han här i hemstaden Cherson och ”håller vakt” på gatan framför sitt hus. Mitt emot ligger ett arrestfängelse som omvandlades till ett fruktat tortyrcenter under den ryska ockupationen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser