Gaza
Debatt: Skyll inte ifrån dig om Gaza, Stenergard

Dagens ETC
”När man slår på tv:n blir det uppenbart att barnen i Gaza inte kan vänta på en bättre situation”, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard till SVT. Så varför gör hon ingenting? Det duger inte att skylla på EU:s tillkortakommanden.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Många har väntat på att regeringen ska börja rikta kritik mot Israel med anledning av det pågående folkmordet i Gaza. När utrikesminister Maria Malmer Stenergard nu tar ton, sker det genom att rikta skarp kritik mot EU, inte mot Israel. Det är inte bara felaktig, utan direkt farligt.
Förra veckan samlades EU:s utrikesministrar i Bryssel för att diskutera situationen i Gaza och handelsrelationerna med Israel. Sveriges utrikesminister var inte där. I stället ringdes hon upp av Aktuellt från sitt sommarställe, där hon uttryckte sitt missnöje med att EU inte agerar tillräckligt snabbt. ”När man slår på tv:n blir det uppenbart att barnen i Gaza inte kan vänta på en bättre situation”, sa Stenergard.
Det är svårt att ta utrikesministerns plötsliga kritik mot EU på allvar. Nyligen rapporterade DN att Sveriges egna handel med Israel har ökat med närmare 50 procent sedan folkmordets början. Detta samtidigt som FN:s särskilda rapportörer och tunga folkrättsjurister är eniga: Israel bryter mot internationell rätt, och brotten är väldokumenterade och systematiska.
Missförstå mig rätt, att kräva att EU pausar handelsavtalet med Israel är alltså i sig en rimlig ståndpunkt. Problemet är att Sveriges regering har möjlighet att agera på egen hand, men väljer att inte göra det. Utöver att pausa stödet till UNRWA och ha en ökad handel, det vill säga. Då blir kritiken mot EU inte bara ihålig, utan direkt farlig.
Låt oss ta en grundkurs i EU:s regelverk. EU:s utrikespolitik styrs av medlemsländerna. Det innebär att Kommissionen inte har något eget politiskt eller rättsligt mandat att agera i utrikesfrågor. Sådana beslut fattas enhälligt av medlemsstaterna. Det är alltså inte Kommissionen som bromsar åtgärder mot Israel, det är medlemsländer som Sverige. Att utrikesministern skyller på EU är antingen okunnigt eller oärligt. Jag lutar åt det senare.
Det här är en farlig retorik av regeringen. Varje gång som ansvaret för barnen som utrikesministern ser på tv skyfflas över på ”Bryssel" så förlorar medborgarna ytterligare känsla av inflytande. EU är komplext, ja. Men det får aldrig bli en dimridå som används för att slippa ta ansvar. I förlängningen underminerar denna politiska strategi den svenska demokratin.
Barnen i Gaza behöver inte fler utspel från svenska sommarstugor. De behöver handling. De behöver att Sverige tar sina egna politiska beslut. Det innebär att vi måste stoppa all vapenexport med Israel. Det innebär att den svenska regeringen, utan att vänta in andra, pausar de bilaterala avtal med Israel som Sverige ingår i. Det innebär att vi faktiskt närvarar vid prioriterade möten i EU och driver på för gemensamt agerande, inte bara klagar i efterhand på att inget hände.
Internationell rätt är tydlig. De skyldigheter vi har som stat är inte beroende av vad andra gör, de gäller alltid. EU:s system är lika tydligt. Det är medlemsländernas egna ansvar att agera i utrikespolitik utifrån internationella konventioner.
Utrikesministern vet detta. Skärpning Stenergard. Barnen du såg på tv har inte tid att vänta på dina svepskäl.

Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Låt inte apparna bestämma över våra kroppar!

Regeringen satsar på de rikaste – låter äldreomsorgen kollapsa

Nu sätter vi arbetet mot våld i nära relationer först

Skydda vargen – skydda rättsstaten

Ansvar börjar inte vid tändstickan – det börjar i samhällets svek mot barnen
