Hoppa till innehållet

Ledare

Tanvir Mansur: Plötsligt tävlar alla i att hata flyktingar

Hjälporganisation i Polen delar ut förnödenheter till ukrainska flyktingar, 2022.

Hjälporganisation i Polen delar ut förnödenheter till ukrainska flyktingar, 2022.

Bild: AP/TT, Dagens ETC

Dagens ETC

Solidariteten med ukrainska och andra flyktingar har minskat i Polen, Sverige och andra delar av världen.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

"Polacker tror att vi bara kostar pengar, men vi arbetar, vi bidrar", säger den ukrainska servitrisen Olga Selevchuk till Ekot.

Till och med Polen, som slagit sig på bröstet över mottagandet av 1,5 miljoner flyktingar från Ukraina, har nu börjat komma på andra tankar. Under det polska presidentvalet har människor som har flytt från Rysslands invasion av Ukraina blivit ett hett ämne. Precis som i det tyska nyvalet, där andra flyktingar var på tapeten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.