Hoppa till innehållet

Ledare

Tanvir Mansur: Jag känner svälten in på skinnet

Palestinier kämpar för att få mat vid ett soppkök i Gaza City.

Palestinier kämpar för att få mat vid ett soppkök i Gaza City.

Bild: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Dagens ETC

Vad händer med de som inte dör i Gaza? När bomberna slutar falla och folkmordet tar slut. Hungersnöden kommer gå i arv. Det visar erfarenheten från andra hungerkatastrofer.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Varje dag tänker jag på svälten. När jag lagar mat. När jag äter. När jag dricker vatten. Jag kan inte släppa palestinierna i Gaza. Barn står vid ett staket med kastruller och skålar i hand. Väntan är olidlig. När någon kommer med en vattnig soppa börjar barnen trängas. Klättrar på varandra. Skriker.

Varje dag dyker det upp nya bilder på Instagram på utmärglade barn. Nya videoklipp med en förälder som bär en vit liksäck, inte större än en docka. Nya rubriker i tidningarna om människor som dör av hunger. Den femte och sista fasen av hungersnöd är inledd nu. Svälten är inte längre bara en kris eller nödsituation, utan en hungerkatastrof.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.