Hoppa till innehållet

Ledare

Hanna Strömbom: De ansvariga för Sahlgrenska har kommit undan för lätt

Hanna Strömbom
Bild: TT

Dagens ETC

LEDARE. Det rödaste argumentet som gick att framföra veckorna innan valet i Göteborg var ett ord: Sahlgrenska.
Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

M, L, C, KD och MP som ansvarat för Västra Götalandsregionen den gångna mandatperioden torde skämmas, men de har kommit undan allt för lätt. Inte sällan blir det uppenbart att människor i vår landsända, ibland till och med vårdpersonal, inte förstått vilka som ansvarat. Inför det osexiga regionvalet kunde borgerliga partier rent av med att kampanja om att de lovade god vård. Man häpnar.

Johnny Magnusson (M) är styrelseordförande i Västra Götalandsregionen och skäms som vanligt inte för sig. Han säger nu att S och SD får gå samman och stoppa de blågröna, men att det inte är troligt.
Hans tvivelaktiga uttalanden i sammanhanget har varit en strid ström. 2015 tyckte han inte att sjukhusen saknade pengar utan skulle klaras upp med åtgärdsprogram. När regionen 2016 fick 1,6 miljarder i överskott samtidigt som vårdköerna ökat konstaterade han i GP att ”Det är i överkant. Har vi sådana resultat årligen så tar vi ut lite för mycket skatt, men det verkar som en engångsföreteelse. Så det är bara att tacka och ta emot”. Inte bara oppositionen utan även revisionen kritiserade styret då.
2017 kallade han en upprörd debatt om Sahlgrenskas akutmottagningar för ”befängd” och menade att det inte var så farligt.  
Och i en debattreplik i GT mot Håkan Linnarsson (S) och Ann-Sofie Hermansson (S) anförde han nu strax innan valet likt en naken kejsare att det går bra för Sahlgrenska.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln