Hoppa till innehållet

Recension

Karta till kärleken för den som vuxit upp utan

Bild: Karl Nordlund

Dagens ETC

Golnaz Hashemzadeh Bondes tredje roman rör sig mellan en dysfunktionell barndom och ett nyblivet moderskap. Jenny Aschenbrenner har läst och berörts.

Hur blir man mamma utan att någonsin blivit mammad? Det är som en olöslig knut, sammansvetsad av lager på lager av skam, inget är så fult som att inte vara älskad – inte ens av sin egen mamma, utom möjligen att inte kunna älska sitt eget barn.

Golnaz Hashemzadeh Bonde sällar sig, i sin tredje roman ”Naturliga beteenden”, till vågen av kvinnliga författare som skriver om modersblivandet, men med en skillnad: hon sätter det i direkt relation till barndomen. Romanen inleds med ett kejsarsnitt, den fortsätter med en övergiven flicka i en lägenhet och en mamma som bara inte är där. Sedan växlar kapitlen, varannat rör sig bakåt till den där lägenheten där Lily växer upp med en ensam­stående och djupt dysfunktionell mamma, varannat handlar om ett nu där hon kämpat sig till en plats bland de trygga och privilegierade, men aldrig rotat sig där i den rika varma famnen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln