Hoppa till innehållet

Israel

Raseri mot Gwyneth Paltrow efter reklam för israeliska lyxbostäder

Gwyneth Paltrow under Women in Film and Television-galan i New York i mars.

Gwyneth Paltrow under Women in Film and Television-galan i New York i mars.

Bild: Evan Agostini /AP/TT

Dagens ETC

Gwyneth Paltrows Instagramkonto har översvämmats av upprörda röster efter att hon medverkat i en reklamfilm för ett nybygge med lyxbostäder i Israel.

”Reklam för bostäder byggda på blodsutgjutelse”, skriver en användare.

Kommentera

Mega-Hollywoodstjärnan Gwyneth Paltrow har medverkat i en reklamfilm för ett lyxigt israeliskt bostadsområde.

Lyxbostadsområdet som heter 51 Park ligger i kuststaden Herzliya, strax norr om Tel Aviv. En stad som är uppkallad efter Theodor Herzel, som ses som grundare av den moderna politiska sionismen. Företaget Aviv Melisron som ligger bakom lyxprojektet står också bakom en shoppinggalleria som ligger på ockuperad palestinsk mark i östra Jerusalem, enligt Al Jazeera. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.