Hoppa till innehållet

Intervju

”No other land”-regissören Basel Adra: ”Det förstörde något inuti mig”

Till innehåll

Dagens ETC

Från priset för bästa dokumentärfilm på Berlinale, via en Oscarsstatyett 2025, till en Peabody-utmärkelse 2026. Basel Adras ”No other land”, om bosättarvåldet på Västbanken, fortsätter att hyllas.

Men när Dagens ETC träffar den palestinska regissören är han uppgiven.

– Jag hade en djup övertygelse om att det här kunde pågå endast för att omvärlden inte visste.

Kommentera

När Basel Adra berättar om sin ett och ett halvt år gamla dotter ler han, pratar om lycka, om glädje. 

I övrigt känns lyckan och glädjen långt borta i rummet på Olof Palmes internationella centrum där vi träffar den palestinska filmskaparen. Han är i Stockholm för att visa sin dokumentärfilm ”No other land” (2024) och berätta om bosättarvåldet i Masafer Yatta där han är uppväxt och fortfarande bor. Med är också hans mamma Kifah Adra. De gör sneakers med traditionella palestinska broderier i samarbete med det kvinnliga vävkooperativet i byarna i Masafer Yatta på Västbanken, skor som ska visas på Stockholms modevecka.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.