Hoppa till innehållet

Krönika

Rojin Pertow: Modern dans med miljardärer

Rojin Pertow
Kungliga operan i Stockholm.

Kungliga operan i Stockholm.

Bild: Christine Olsson/TT

ETC nyhetsmagasin

Ax:son Johnson och Erling-Persson gick snabbt ihop för att bekosta tillbyggnaden av Kungliga Operan, det blir en snygg fjäder i hatten för dem att få sina namn ingraverade på plakett i guldfoajén. Kommer de vara lika generösa mot modern dans och satirtidskrifter?

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte ETC nyhetsmagasin som står för åsikten.
Kommentera

Norge har vunnit kulturkriget. De har blivit Sveriges starka och stolta storebror. Det lilla landet i väst vägrar låta sig bli en internationell parentes trots den ringa storleken på språkområdet. Man har vårdat den norska kulturen och dess utövare lika ömt som oljeplattformarna i Nordsjön. Genom generösa bidrag till kulturarbetare och stränga regleringar av urholkande marknadskrafter har man sett till att bli ett av Europas mest framstående kulturländer.

Det är alltså inte på grund av filantropi som Norge blivit en så rik kulturnation. Därför är det ironiskt att vår kulturminister Parisa Liljestrand hänvisar till våra nordiska grannar (DN 16/6) när hon presenterar nya förslag på skattelättnader för mecenater som ger gåvor till kulturen.  

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar från ETC Nyhetsmagasin en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

3 mån för bara 29 kr

Från
29 kr för 3 mån
Beställ här

Starta året med ETC nyhetsmagasin - läs i hela tre månader för bara 29 kr. Ingen bindningstid.

Tidningen i brevlådan varje fredag

Från
295 kr för tre mån
Beställ här

Vill du ha papperstidningen i brevlådan? Nu får du tre månader för bara 295 kronor - därefter ordinarie pris. Ingen bidningstid.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.