Hoppa till innehållet

Krönika

Selma Brodrej: Jimmie Åkesson försökte gömma sin skam i en container

Selma Brodrej
Bild: Jessica Gow/TT

Dagens ETC

Partiledarens bok ”Det moderna folkhemmet” förväntades bli en försäljningsmässig succé. I stället hamnade tio tusentals exemplar av den i en container, enligt Kalla faktas nya granskning ”SD-fixaren”.

Kanske är förklaringen bakom bokhaveriet inte bara vinstintresse, utan även skammen över en dröm som gått i kras.

Det här är en krönika.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

För något år sedan satt jag i en taxi med en relativt känd och relativt framgångsrik författare och journalist. Under resan fick han ett mejl från sitt förlag. Mejlet fick honom att sucka djupt, och när han räckte över telefonen till mig så att jag också kunde ta del av det förstod jag varför.

Det handlade om en av hans böcker som kom ut för några år sedan. Försäljningen hade inte gått lika bra som förlaget hade räknat med, och det låg därför hundratals osålda exemplar av boken på ett lager och samlade damm. Förlaget ville inte ha böckerna där längre, de behövde utrymmet till annat material, och hörde av sig till författaren med två alternativ: 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.