Hoppa till innehållet

Kommentar

Emil Arvidson: Barnsoldaterna rekryteras i apparna – men de skapas inte där

Bild: TT, Press (montage)

Dagens ETC

De som har till jobb att stoppa gängkriminaliteten uppmanar föräldrar att börja övervaka sina barns skärmtid – som lösning på landets kanske största politiska fråga. Men den gemensamma nämnaren för de som rekryteras är sårbarhet: Barn som begår våldsbrott mår sällan bra.

Det här är en kommentar.
Det är skribenten och inte Dagens ETC som står för åsikten.
Kommentera

Den svenska gängkriminaliteten är trendkänslig – precis som andra branscher. Plötsligt ska det sprängas dörrar överallt. Plötsligt går kriminella från att verka i skuggorna till att vara öppna krimfluencers på sociala medier. Plötsligt sker en stor del av den brottsliga aktiviteten på appar och nätforum istället för på gator och torg. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.