Raset för pojkar i skolan har pågått i det tysta i flera decennier, menar Ingela Stenberg, doktorand vid Mittuniversitetet som forskar om pojkars skolresultat.
Bild: ShutterstockDagens ETC
De dras till kriminella gäng, lockas av misogyna mansgurus som Andrew Tate och Jordan Peterson, eller blir bittra incels. Pojkars misslyckande i skolan tas tillvara av negativa krafter. Ändå är det tyst om killarnas dåliga resultat, tycker landets två forskare med fokus på pojkar i skolan.
– Pojkar som misslyckas i skolan mår skitdåligt. De känner sig värdelösa, säger Fredrik Zimmerman.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Anklagar Byggnads ledning för hyckleri: ”Stod på förövarens sida då”
V: Terrorklassa den israeliska bosättarrörelsen
Hur får vi slut på skjutningarna?
Demirok växte upp vid planen där 17-åringen sköts: ”Livet hände här”
M-källor om avhoppen till SD: ”En vinst för oss”