Hoppa till innehållet

Inrikes

Här är fabriken där arbetarna tog över

Bild: Foto: Hilda Arneback

Dagens ETC

Tjeders industri fyller 30 år som personalägt företag. ETC har besökt fabriken i Malmköping, där den som blir anställd både får en röst på bolagsstämman och en andel i vinsten. – Efter att ha upplevt detta vill jag inte jobba på en arbetsplats som inte styrs demokratiskt igen, det kommer inte att hända, säger Marta Kindl som både är industriarbetare, delägare och styrelseledamot.

Efter att ha passerat strykjärnsmuseet och lokaltrafikmuseet i Malmköping kommer du fram till en oansenlig, grå industribyggnad som det står Tjeders på. Det varken syns, hörs, luktar, eller känns som någonting annat än precis vad det är: En fabrik där det tillverkas larmsystem.

Här jobbar 30 personer med att fästa elektroniska komponenter på kretskort och att montera knappar på vita plastkuber. Det ser inte ovanligt ut för omvärlden. Men bakom den grå fasaden pågår någonting som är mycket sällsynt i den svenska industrin: Företaget ägs av arbetarna själva och styrs demokratiskt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser