Hoppa till innehållet

Inrikes

1700 kronor att leva på efter 40 års arbete

Gloria Perdomo Varela kom till Sverige från Argentina för snart 40 år sedan. Fram till pensioneringen arbetade hon först som diskare och sedan som sjukvårdsbiträde.
Gloria Perdomo Varela kom till Sverige från Argentina för snart 40 år sedan. Fram till pensioneringen arbetade hon först som diskare och sedan som sjukvårdsbiträde. Bild: Bild: Ellika Henrikson

Dagens ETC

Hon har fått skära ner på hemtjänsten och har bara råd att handla det allra nödvändigaste. Gloria Perdomo Varela måste klara sig på 1700 kronor i månaden när räkningarna är betalda.

Hon har fått skära ner på hemtjänsten och har bara råd att handla det allra nödvändigaste. Gloria Perdomo Varela måste klara sig på 1 700 kronor i månaden när alla räkningar är betalda.

I en tvåa i Göteborgsförorten Angered bor 77-åriga Gloria Perdomo Varela. Hon är en ganska typisk pensionär: hon har många år av arbete bakom sig, framför allt inom vården, är pigg i tankarna men lite tröttare i kroppen. Och framför allt – hon har, som så många andra, svårt att få ekonomin att gå ihop. Inklusive bostadstillägg får hon ungefär 11 000 kronor varje månad. Hyran tar nästan hälften. Sedan tillkommer bland annat telefon, internet och hemtjänst.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser