Insändare
Debatt: Nu räcker det, GP!
ETC Bergslagen
Argumentationen blir alltmer onyanserad och anti-intellektuell.Det är skribenten och inte ETC Bergslagen som står för åsikten.
Argumentationen blir alltmer onyanserad och anti-intellektuell.
Vi prenumererar på GP sedan fyrtio år och sedan ett par år också på Dagens ETC. GP har dock under innevarande år skenat mot en allt värre människosyn. Tidningen applåderar ett segregerat samhälle och ett totalt polariserat debattklimat. Argumentationen blir alltmer onyanserad och anti-intellektuell. Under innevarande år har – på ledarsidan – Mikael Wiehes livslånga kamp för solidaritet och människovärde förknippats med nazism, kriminaliteten beskrivits under den infantila rubriken ”Utanförskapet måste kamma sig” och arbetarrörelsen förhånats grovt (det sistnämnda inför 1 maj). I dag läser vi att samhället bör sluta satsa på förorten (där vi tänker bo kvar). Budskapet är att man bör hjälpa folk att ta sig därifrån.
Nu räcker det, GP! Vi har betalat en prenumeration till och med oktober, därefter är den uppsagd.
Dagens ETC respektive ETC Göteborg: Tack för en bra tidning; lägg till oss i prenumerantregistret för ETC Göteborg.
Kanske kan det här inlägget inspirera fler att ta steget, vi vet flera i bekantskapskretsen som bara inte kommit till skott ännu. Vanor sitter i och en lokal rapportering vill man gärna ha.
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig

Enorm effekt om hela oppositionen lämnar X

Lann, låt oss fokusera på det som verkligen räddar liv

Tidö förstår inte vanliga människors livsvillkor

Lund kan inte rädda alla – men några av Gazas barn

Börja med en abdikation – låt det leda till republik
