Mellanöstern
Israel ställer in regeringsmöte om vapenvila

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu. Arkivbild.
Bild: Stoyan Nenov/AP/TTDagens ETC
Israel anklagar motståndaren Hamas för att försöka backa från avtalet om vapenvila "i sista minuten".
Avtalet har ännu inte godkänts formellt i Israel, där det finns ett motstånd bland Netanyahus extrema regeringskollegor.
Enligt besked från den israeliske premiärministerns kansli har den palestinska islamiströrelsen "krävt att man ska få bestämma vilka terrorister som ska släppas" och då i strid med det de ska ha kommit överens om i förhandlingarna om en vapenvila.
Benjamin Netanyahu har således bett sina förhandlare att återkomma med ett motbud. Hans regering skulle sammanträda under torsdagen för att ge klartecken för överenskommelsen med Hamas, men mötet ställs in. Det kommer inte att hållas förrän den uppmärksammade frågan har lösts, heter det.
Israels invändningar kom bara några timmar efter att medlande Qatar officiellt tillkännagivit att ett avtal hade nåtts.
Medlarna hade hoppats nå ett avtal i tre faser, men ännu är Israel och terrorstämplade Hamas bara överens om den första, då vapnen ska läggas ned i 42 dagar – från klockan 12 på söndag.
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig

Studie: ytterhögern använder ”fake news” som verktyg

Musks Starlink kan ge USA ökad kontroll i Asien

Högerextremt toppmöte i Madrid: ”Make Europe Great Again”

Ministern: Kan få konsekvenser för svenskt bistånd

Svenska biståndspengar gick till mikrolån – nu jagas bönderna av indrivare
