Hoppa till innehållet

Dokument/utrikes

Högern förstör Ukraina

Odessa, Ukraina.
Odessa, Ukraina. Bild: Bild: Vadim Ghirda/AP

Dagens ETC

Johan Ehrenberg om landets svåra läge – pressat mellan Ryssland och USA/EU: ”Det handlar inte om frihet eller ofrihet utan om vem som ska kunna äga vad.”

Johan Ehrenberg om landets svåra läge – pressat mellan Ryssland och USA/EU: ”Det handlar inte om frihet eller ofrihet utan om vem som ska kunna äga vad.”

Desinformationen om Ukraina och det pågående inbördeskriget är två sidor av samma mynt. Det går inte att starta krig i ett land om inte rykten, lögner och motsättningar odlas. I Ukrainas fall är det tredje part – Ryssland och USA/EU – som destabiliserar ett land. Två högerprojekt står mot varandra. Det ena: aggressiv nyliberal politik som får exemplet från Grekland att blekna. Det andra: en rysk, privatkontrollerad, korrupt ekonomi där kontroll är maktinstrumentet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln