Kylian Mbappé
Anklagelsen mot Mbappé skakar om hela Frankrike

Nyheten har snabbt blivit en nationell angelägenhet. Mbappé själv kallar det fake news och tänker vidta rättsliga åtgärder.
Bild: Jakob Åkersten Brodén/TT, Pablo Garcia/AP/TT (montage)Dagens ETC
De kom till Stockholm för en blöt kväll. De lämnade med en misstanke om våldtäkt – och en av dem var fotbollshjälten Kylian Mbappé. Nyheten har snabbt blivit en nationell angelägenhet. Mbappé själv kallar det fake news och tänker vidta rättsliga åtgärder.

Text
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Här exploateras gruvarbetare – medan turisterna kan ta sina Instagrambilder

Hon jobbade mitt i Musks Doge-kupp: ”De flesta är rädda nu”

Hipsterbryggare vill bli brittisk Musk: ”Regeringen är trasig”

”Judiska talibanerna” nere för räkning efter tillslag i Guatemala

Bil rammade demonstration i München – 15 skadade
