Hoppa till innehållet

Utrikes

7 punkter: Därför fortsätter Ryssland att bomba

"Om max två månader, om det fortsätter så här kan östra Aleppo vara helt förstört."Så sa FN:s särskilda sändebud till Syrien Staffan de Mistura förra veckan.
"Om max två månader, om det fortsätter så här kan östra Aleppo vara helt förstört."Så sa FN:s särskilda sändebud till Syrien Staffan de Mistura förra veckan. Bild: Bild: Narciso Contreras/ap

Dagens ETC

Ryssland motsätter sig att flygattackerna mot Aleppo måste stoppas. FN:s säkerhetsråd är därmed låst. Här är bakgrunden till Vladimir Putins extrema strategi i Syrien.

1. Fäste i Mellanöstern

l Ryssland har sedan läge nära band till al-Assad-regimen. Det är en av få allierade i regionen. Vladimir Putin vill inte att Bashar al-Assad störtas eller på annat sätt ersätts. En sådan utveckling skulle hota den flottbas mot Medelhavet som Ryssland har i staden 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser