Hoppa till innehållet

ETC Malmö

Vännerna som byter kläder med varandra

Hållbarhet är något alla de medverkande är intresserade av och allt tas tillvara. De          kläder som inte säljs under träffen skänks därför till någon insamling. 
Hållbarhet är något alla de medverkande är intresserade av och allt tas tillvara. De kläder som inte säljs under träffen skänks därför till någon insamling.  Bild: Bild: Jenny Wickberg

ETC Malmö

En klänning för 1 krona eller en kofta för 3 kronor? En grupp kvinnor har i ett par år träffats med jämna mellanrum för att mot en symbolisk summa byta kläder med varandra. Resultatet är att de nu har en stor och gemensam garderob.

Vi tar in nya deltagare hela tiden. Vi gör det för att det är trevligt, men det finns också ett egoistiskt skäl till det, för vi som har varit med en tid vill gärna få in nya kläder i systemet, säger Fatou Sonko.

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Hållbarhet intressant

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Malmö!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln