Hoppa till innehållet

ETC Bergslagen

Upptakt för Bergslagsspelen – handlar om livet i Löa hytta

Två av dansarna som deltog i förra årets spel.
Två av dansarna som deltog i förra årets spel. Bild: Bild: Bergslagsspelen

ETC Bergslagen

På måndag drar arbetet med årets upplaga av Bergslagsspelen igång med en upptaktsträff på Lindesbergs stadsbibliotek. – Alla som vill jobba med Bergslagsspelen eller bara är nyfikna är välkomna, säger Stefan Jansson, regissör och konstnärlig ledare för Bergslagsspelen 2016.

Bergslagsspelen arrangeras för tredje året i rad och är ett samarbete mellan kommunerna i norra länet. Flera föreningar och studieförbund deltar genom olika arrangemang. Det första Bergsslagsspelet arrangerades i Hällefors 2014, året därpå tog Ljusnarberg över och nu har turen alltså kommit till Lindesberg. 

– I år sätts Bergslagsspelen upp i Löa hytta, föreställningen spelas mellan den 2 och den 9 juli, berättar Kristina Dybeck, projektledare för Bergslagsspelen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Bergslagen!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln