Hoppa till innehållet

I backspegeln

Sexualiteten är en vacker kraft

Bild: Bild: TT/Jessica Gow, Kalle Mattsson

ETC nyhetsmagasin

Ömsesidigt sex var osedligt – men sexköp lagligt. Nina Björk lyfter fram hur en av våra största diktare bidragit till att vända på perspektiven genom att försöka ange sig själv.

Den 12 oktober 1896 lämnade åklagare Per Cederborg in en stämningsansökan till Stockholms rådsrätt gällande boktryckaren Albert Bonnier. Åklagaren hänvisade till paragraf 13 i tryckfrihetsförordningen, där det stadgades att framställningar i skrift som åsyftade ”sedernas vanhelgd” var brottsliga. Det hela rörde sig om poeten Gustaf Frödings nya diktsamling ”Stänk och flikar”, utkommen detta år på Bonniers förlag. Vid rättegången den 7 november hävdade åklagare Cederborg att Frödings dikter borde betraktas som ”främjande av fördärvligt leverne”.

”Det fördärvliga levernet” var detta: ett samlag mellan en man och en kvinna. Fröding hade bland annat diktat: ”Och med samma andedrag / samma puls och hjärteslag / själ vid själ i samma kropp /sammanhöll / steg och föll / rytmens ned och opp/ mot och in och från”.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det loggar du in här .

Prova en vecka utan kostnad

Från

Lås upp alla låsta artiklar en vecka utan kostnad. Ingen bindningstid.

POPULÄRT VAL

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Läs digitalt i tre månader för bara 99 kronor. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln