Hoppa till innehållet

Kultur & Nöje

Personalen vände trenden: ”En solskenshistoria”

Irja Holtter är avdelningschef för de båda biblioteken i miljonprogramsområdena Råby och Bäckby i Västerås. På bara ett par år har hon och personalen lyckats vända en situation med hot och stök till en väl fungerande verksamhet som når ut till många.
Irja Holtter är avdelningschef för de båda biblioteken i miljonprogramsområdena Råby och Bäckby i Västerås. På bara ett par år har hon och personalen lyckats vända en situation med hot och stök till en väl fungerande verksamhet som når ut till många. Bild: Bild: My Pärsdotter

Dagens ETC

Bråk och stök, hot och nedstängning. För ett par år sedan målades en dyster bild av biblioteken upp i medierna. Högern ropade på väktare, men i Råby och Bäckby i Västerås och i Stockholmsförorten Bredäng har hängiven personal, samarbete och inkludering visat sig vara vägen framåt.

– Vi vill vara med på bild! Ta bild på mig!

Killarna vid datorn är inte svårbedda, alla vill berätta om sitt bibliotek, barn- och ungdomsbiblioteket Punkt127 i Bredäng, en stadsdel vid Mälaren som hör till miljonprogrammet. Och de vill vara med på bild i tidningen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser